Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Мої статті

Легенди про В'язовець

Легенди про с. Вязовець

                               Пригода з паном

      В далеку давнину місцевість, де знаходиться наше село, була залита водою. Багато боліт було тут, непрохідні нетрі. Ніхто в цій долині не будувався, всі боялися повені, яка могла затопити долину. Але з часом, близько білого горбка висохло болото, і тут оселилося декілька сімей . Один пан , полюючи в лісах, вирішив об 'їхати кіньми нашу місцевість. Він в 'їхав в долину, а з долини його ледве витягнули.

             Таке було болото, що пан у ньому зав 'яз. Багатьом своїм знайомим розповідав пан про пригоду, і всі добре знали те місце, де зав 'яз пан, Кажуть, що назва нашого села В 'язовець бере початок з цієї пригоди з паном.

 

 

 Записано з вуст жительки села В'язовець Бенери Галини Іванівни

 

 

 

 

Початок неволі

 

  В той час, коли в нашій місцевості монголо-татарське іго, багато людей забирали до себе в полон. Не хотіли українці  прощатися зі своїми рідними степами, лісами, батьківщиною та їх забирали силоміць. З усієї округи приводили полонених. В долині, де тепер розташоване село, їх в'язали. Зв'язаних полонених тут можна було залишити без нагляду, варта була спокійна, бо навкруги - непрохідні місця з вільшини. Озерце на озерці. Словом - неволя починалася саме у цій долині. Звідси вже зв'язаних полонених відправляли на чужину.

    І коли в долині почали з'являтися перші хатини, то за ними і збереглася назва, що походить від слова в'язати.

 

Записано з вуст жителя села В'язовець Бенери Єфрема  Миколайовича.

 

 

 Вдовина криниця

 

В центрі села - криниця. Вона овіяна легендами. Називають цю криницю вдовиною. Чому вона має таку назву?

Було це дуже давно. Село наше мало тоді лише близько 50 дворів. Місцевість була болотянистою, вологи завжди вистачало в ґрунтах, а тут сталося лихо - люди засіяли поля, а дощу не було. Зерно не могло добре прорости. З великим нетерпінням чекали жителі села дощу. Він мав врятувати село від голоду. І тут хтось із старожилів запропонував, щоб вдови викопали в центрі села криницю. Якщо вдови добудуть воду, за старим повір 'ям означає відвернення нещастя.

І ось зібрались вдови з усього села. Важко було копати жінкам криницю. Непосильною була для них ця робота. Пройшло три дні - і криниця викопана. Заповнилась вона чистою джерельною водою. Вода в ній -смачна-смачна. А ще стала вона смачнішою тоді, коли на другий день пішов дощ. Повеселішала спрагла земля. Навкруги все ожило, зазеленіло. Так вдови врятували село від голоду.

І до цього часу люди вірять в цю легенду. Коли довго не має дощу, то вдови сходяться прочищати цю криницю.

                

 Легенду записала Антоніна Кардаш від своєї бабусі Єфросинії Кардаш

Категорія: Мої статті | Додав: мі (22.03.2013)
Переглядів: 421 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]